V případě Vysočiny je to 15 měst. Naše město skončilo v tomto srovnání za rok 2017 na 4. místě. Zvítězil Humpolec, před Pelhřimovem a Jihlavou. Okres Pelhřimov tedy tzv. „převálcoval“ zbytek kraje.

Zisk 4. místa je ovlivněn především velkým podílem velkých zaměstnavatelů a velkým růstem ekonomických subjektů. Pacovu se dále oproti ostatním městům velmi dobře daří získávat externí dotační zdroje, díky tomu má město také velký podíl kapitálových výdajů. Pacov se umístil nejlépe také z pohledu cen bytů a stavebních pozemků, dále pak cena vodného a stočného je jedna z nejnižších v kraji a taktéž poplatek za pobyt. Lze říci, že výsledné ceny jsou kombinací kupní síly a konkurence v regionu. Menší sídla mají cenu svých pozemků často bohužel nastavenu pod investičními náklady. Důvod je prostý. Chceme, aby se u nás stavělo, a chceme, aby se u nás usazovala a budovala mladá generace. Cílem je zabránit tomu, aby nedocházelo k vylidňování venkova, což je problém který prochází skrze celou republiku.

Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro Byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí České republiky.

Celkové pořadí v kraji Vysočina:
1. Humpolec
2. Pelhřimov
3. Jihlava
4. Pacov
5. Světlá nad Sázavou
6. Žďár nad Sázavou
7. Havlíčkův Brod
8. Třebíč
9. Velké Meziříčí
10. Bystřice nad Perštejnem
11. Náměšť nad Oslavou
12. Telč
13. Chotěboř
14. Nové Město na Moravě
15. Moravské Budějovice

 

Lukáš Vlček, starosta města

Share Button