Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší ve slezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil projekt Obce v datech. Partnerem je poradenská a auditorská společnost Deloitte. V čele žebříčku jsou zejména Praha, Brno a jejich okolí. Dobře bodovala i města v jižních Čechách. Na opačném konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. Zahrnuje celkem 29 ukazatelů vyjadřujících úroveň zdraví prostředí, dostupnosti zdravotní péče, práce, bydlení, vzdělání či dostatečnost služeb.

U jednotlivých obcí je uveden celkový index kvality života a dále dílčí indexy ve třech hlavních kategoriích: zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (práce, bydlení) a vzdělání; služby a vztahy (například existence místních spolků).

Lukáš Vlček, starosta města